Obec Blažovice
Nádražní 165, 664 08 Blažovice
Telefon: +420 544 243 886
E-mail: podatelna@obecblazovice.cz
Znak a prapor
Znak obce Blažovice
autor Pavel Vrba
Znak vychází z pečeti, kterou obec v minulosti používala. Pečeť je uložena ve státním archivu.
Motivem pečeti jsou dvě postavy, jež mají spojitost s bývalým panstvím – klášterem sv. Anny, pod které obec několik století patřila. Na pečeti je svatá Anna, matka Panny Marie, kterou drží v náručí. A pod nimi vodorovně položené radlice a krojidlo. Svatá Anna je zobrazována jako důstojná žena v dlouhém přepásaném šatu, hlavu pokrytou závojem. Někdy drží v rudce knihu, poukazující na starozákonní zaslíbení Mesiáše, občas lilii jako poukaz na své neposkvrněné dítě. V současnosti se znacích neschvalují postavy, ale jejich atributy.
Atributy:
Do znaku byly použity atributy svaté Anny – kniha a lilie. Symbol knihy má rovněž návaznost na Šebestiána Kubínka, místního rodáka, šiřitele knih po vlastech moravských, a místní rodačku spisovatelku Vojtěšku Mazálkovou.
Tinktury:
- Zelená (zastupuje zemědělství)
- Červená je upomínkou na prolitou krev v roce 1805, kdy Blažovice velice trpěly válkou, bídou a nemocí. Na katastru obce se odehrávaly hlavní jezdecké bitvy, v kronice se píše, že ten den „šumný potůček blažejovský zbarven do ruda“. Červená je také barvou srdce, atributu kostela zasvěceného Božskému Srdci Ježíšovu.
- Symboly jsou ve stříbrné, která zastupuje právo odúmrtí, které obec dostala dne 6. 1. 1419. Kovová tinktura symbolizuje v heraldice čistotu, čest, právo, spravedlnost.
Posledními majiteli obce byli Mitrovští, kteří měli ve znaku stříbrný kůl v červeném poli. S jejich tinkturami můžeme spojovat znak obce, navíc stříbrnou tinkturu lze spojit s prvními majiteli obce – pány z Lomnice.
Vysvětlivky:
Odúmrť:
M ajetek každého, kdo zemřel bez mužských dědiců, připadl panovníkovi (resp. vrchnosti v případě poddanských statků). Statky, které tak vrchnost získala, byly zapisovány do odúmrtních knih. Prakticky tedy Odúmrť (též právo mrtvé ruky) byla velmi nepříjemnou záležitostí, protože tak rod (či rodina) mohl přijít o majetek budovaný pracně po několik generací. Vrchnost se práva odúmrtí dobrovolně vzdávala ve prospěch obcí, kterým toto právo prodávala. Tím ji odpadla povinnost starat se o osídlení opuštěného statku, protože to musela udělat obec. Kromě toho, že toto právo prodala, získala další pravidelný roční plat. Nakonec ani noví osadníci neměli zájem usazovat se v obci, která právo odúmrtí neměla.
Prapor obce Blažovice
autor Pavel Vrba
Obecní prapor vychází z obecního znaku a jeho barevné provedení je převedeno na list praporu.
List tvoří dva vodorovné pruhy, zelený a červený. Při žerdi otevřená bílá kniha v zeleném poli a bílá lilie v červeném poli. Poměr šířky k délce listu je 2:3.